Palangos miesto savivaldybės administracijos informacija dėl koronaviruso
2022-07-22
Siekiant stiprinti šeimos gydytojo instituciją, jo kompetencijas reglamentuojanti medicinos norma papildyta nuostatomis, kurios leidžia diagnozuoti ir gydyti COVID-19 ligą bei atlikti atitinkamus tyrimus. Tai dar vienas žingsnis tobulinant pirminio lygmens sveikatos priežiūros paslaugas ir įgalinant šeimos gydytoją bei visą jo komandą.
Praėjus daugiau nei dviem metams po COVID-19 ligos atsiradimo, medicinos mokslas spėjo ją pažinti, ištobulinti diagnostikos ir gydymo būdus bei priemones, kurios įtrauktos ir į medicinos studijų programas. Tai reiškia, kad šeimos gydytojai šiandien jau turi pakankamai kompetencijų, kad galėtų efektyviai padėti COVID-19 liga sergantiems pacientams.
Atsižvelgiant į tai, šeimos gydytojo medicinos norma papildyta nuostata, kad šeimos gydytojas gali įtarti, diagnozuoti, diferencijuoti ir gydyti COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją), prireikus pasitelkdamas kitus asmens sveikatos priežiūros specialistus. Šeimos gydytojas taip pat gali paskirti tyrimus dėl COVID-19 ligos bei vertinti jų rezultatus.
Šeimos gydytojo medicinos normą artimiausiu metu numatoma toliau tobulinti ir ją suderinti su kitų komandos narių (ne gydytojų) kompetenciją reglamentuojančiomis medicinos normomis. Planuojama reglamentuoti, kurias procedūras, būtinas šeimos gydytojo kompetencijai priskiriamoms ligoms, būklėms ir sveikatos sutrikimams diagnozuoti ir gydyti, gali paskirti ir atlikti pats šeimos gydytojas, o kurias gali nurodyti atlikti kitiems komandos nariams pagal jų kompetenciją.
Jau ketvirtus metus šeimos gydytojai turi galimybę pasitelkti kitus specialistus ir dirbti komandoje kartu su slaugytojais, akušeriais, kineziterapeutais, socialiniais darbuotojais ir kt. Toliau nuosekliai vykdant šeimos gydytojo komandos plėtrą bus siekiama, kad iki 2030 metų visi šeimos gydytojai dirbtų su pilnos sudėties komandomis.
Kovo-1-ąją minima Tarptautinė civilinės saugos diena. Jos metu atkreipiamas visuomenės dėmesys į pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svarbą. Vilniaus priešgaisrinė gelbėjimo valdyba ta proga pasirūpino supažindinti su išvykimo krepšiu, dar kitaip – išgyvenimo kuprine. Joje – būtiniausi reikmenys, kurių gali prireikti ekstremaliosios situacijos atveju, jeigu skubiai tektų evakuotis ir palikti namus.
„Yra sakoma, kad visada reikia tikėtis geriausio, bet ruoštis blogiausiam. Būna situacijų, kai svarbi kiekviena sekundė, - sako Vilniaus PGV Civilinės saugos skyriaus viršininkas Donatas Gurevičius. - Nors ir teigiama, kad be vandens galima išgyventi tris paras, o be valgio – visą savaitę, bet nė vienas nenorėtume atsidurti tokioje situacijoje. Todėl ir svarbu, kad išvykimo krepšyje būtų tai, ko gali prireikti. Tarp jų įrankiai maistui, higienos, asmens apsaugos, apšvietimo ir elektros energijos priemonės, drabužiai ir avalynė, miegmaišis ar antklodė. Būtini ir grynieji pinigai, radijo imtuvas bei kiti patys svarbiausi daiktai, kurie padėtų savarankiškai išgyventi pirmąsias tris paras – 72 valandas”.
Būtinai reikėtų pasirūpinti ir negendančiais maisto produktais bei vandens atsargomis (vienai parai žmogui reikia apie 2-4 litrus vandens).
Iš tiesų, ne tada laikas ieškoti dokumentų, kai kyla gaisras, o dingus elektros tiekimui, bandyti surasti žibintuvėlį ar spėlioti, kaip įkrauti mobilųjį telefoną.
Į kuprinę įsidėkite ir vaistų, kuriuos naudojate ir kurių reikėtų susirgus: virškinimo preparatų, karščiavimą, skausmą, temperatūrą mažinančių medikamentų. Kuprinėje atraskite vietos tvarsčiams ir pleistrams, antispetinėms servetėlėms, peroksido vandeniliui.
Joje turėtų būti ir svarbiausi dokumentai, jų kopijos, taip pat artimųjų nuotraukos, jeigu prireiktų jų ieškoti. Nereikėtų pamiršti ir rašiklio, užrašų knygelės, kurioje būtų svarbūs adresai ir telefonų numeriai. Visa tai geriausia sudėti į plastikines įmautes ar specialius vokus.
Tinkamai sukomplektuotas išvykimo krepšys ekstremaliosios situacijos atveju sumažins stresą ir padės pasirūpinti savimi bei kitais.
Daugiau informacijos, kaip pasirengti ekstremaliosioms situacijoms rasite https://www.lt72.lt/.
Daugiau informacijos:
Donatas Gurevičius
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM
Vilniaus PGV Civilinės saugos skyriaus viršininkas
Tel. (8 5) 271 7544, el. paštas donatas.gurevicius@vpgt.lt