Rūšiuojant maisto atliekas svarbu nepamiršti pagrindinių taisyklių

Jau daugiau tris mėnesius palangiškiai turi galimybę rūšiuoti maisto atliekas. Per šį laikotarpį surinkta apie 10 tonų maisto atliekų, jos išgabentos į UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą“.
Rūšiavimo priemonės gyventojams
Palangoje maisto atliekų rūšiavimas įgavo pagreitį praėjusių metų gruodį, kai mieste pradėjo veikti specialūs požeminiai maisto atliekų konteineriai. Individualių konteinerių sistema atskiroms maisto atliekoms rinkti pradėta aptarnauti nuo šių metų vasario. Ši iniciatyva siekia sumažinti bendrą atliekų kiekį ir skatinti tvarų atliekų tvarkymą.
Pagal Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo tvarką Palangos savivaldybė užtikrino biologinių ir maisto atliekų surinkimo įrangą. Daugiabučių namų gyventojams išdalinti kibirėliai, skirti biologinėms ir maisto atliekoms rinkti patalpose, o individualių namų savininkams – 120 litrų talpos konteineriai, skirti atliekas surinkti lauke.
Šios priemonės aprūpintos biologiniais filtrais, padedančiais išvengti nemalonių kvapų.
Rūšiavimo nauda ir tikslai
Palangos miesto savivaldybės administracijos Aplinkos ir žemėtvarkos skyriaus vedėja Reda Kairienė teigė, kad kurorto gyventojai noriai įsitraukė į maisto atliekų rūšiavimą bei supranta tokio sprendimo svarbą. „Džiugu, kad daugelis gyventojų jau atsisakė mąstymo, kad rūšiuoti galima „truputį“, ir šią pareigą vykdo tinkamai. Tiems, kas dar neišsiugdė minėto įpročio, svarbu priminti, jog tinkamai rūšiuojant biologines atliekas, mažėja mišrių komunalinių atliekų kiekis, siunčiamas į sąvartynus, o tai lemia ne tik mažėjančias atliekų tvarkymo išlaidas, bet ir mažiau teršiama aplinka“, – pabrėžė R. Kairienė.
Biologinės atliekos specialiuose įrenginiuose virsta aukštos kokybės kompostu. Aplinkosaugos specialistai skaičiuoja, kad tinkamai rūšiuojant, vienam gyventojui tenkantį atliekų kiekį galima sumažinti perpus – nuo 200 kg iki 50–70 kg per metus. Tad pirmiausia rūšiavimo prasmės reikėtų ieškoti švaresnėje aplinkoje.
Pagrindinės taisyklės
R. Kairienė priminė, jog rūšiuodami maisto atliekas, gyventojai turi nepamiršti pagrindinių taisyklių bei jomis vadovautis. „Į maisto atliekų konteinerį derėtų mesti ne tik nesuvalgyto maisto likučius, bet ir visas atliekas, susidarančias maisto gamybos proceso metu – arbatos tirščius bei pakelius, kavos tirščius ir jų popierinius filtrus, riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių, kartoną, popierines servetėles bei popierinius rankšluosčius ir kt. Biologinės atliekos specialiuose įrenginiuose virs aukštos kokybės kompostu, taip pat bus išgaunamos biodujos, šiluma ir elektros energija“, – priminė R. Kairienė.
Popierinį arba plastikinį maišelį, į kurį renkamos maisto atliekos prieš išmetant būtina sandariai užrišti. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, kad nevalia į maisto atliekų konteinerį mesti stiklinių ar metalinių pakučių, nes taip išmestos atliekos suterš visas konteineryje esančias maisto atliekas. „Pavyzdžiui, sugedusius marinuotus agurkus ar konservus iš pakuočių teks iškratyti į maisto konteinerį, o stiklainį ir skardines mesti į atitinkamus pakuočių konteinerius“, – pabrėžė R. Kairienė.
Į maisto atliekų konteinerį negalima mesti gyvūnų ekskrementų, pelenų, vaistų ir kitų biologiškai nesuyrančių atliekų.
Kaip gauti maisto/ biologinių atliekų surinkimo priemones
Daugiabučių namų gyventojai maisto atliekų rūšiavimo kibirėlius gali atsiimti atvykę į UAB „Palangos komunalinis ūkis“ (Ganyklų g. 34, Palanga, I aukšte, 106 kabinete) pirmadienį–ketvirtadienį nuo 9 val. iki 16 val., penktadienį nuo 9 val. iki 13.30 val.
Individualių namų gyventojai panaudos sutartis dėl maisto atliekų surinkimo konteinerių (120 litrų) gali pasirašyti atvykę į įmonę (Ganyklų g. 34, Palanga), I a., 106 kabinetą (darbo metu) arba turi kreiptis elektroniniu paštu laura.balasanova@palkom.lt bei sutartį pasirašyti elektroniniu būdu.
Pasirašius panaudos sutartis gyventojams 10 darbo dienų laikotarpiu konteineriai bus pristatyti nurodytu adresu.
Papildomai informuojame, kad Palangos miesto gyventojai į UAB „Palangos komunalinis ūkis“ gali kreiptis ir dėl individualių konteinerių, skirtų stiklo, pakuočių (popieriaus, plastiko), atliekoms rinkti.